A tűz, ami még benned él, akkor is, ha már csak parázs

2025.07.16

Ez az írás még a tűz elem időszakában született. Bár sok szépet lehet mondani arról, mit ad nekünk ez az erő, most inkább arra szeretnék figyelmet fordítani: mi történik, ha már nem ad…

Mert éppen most, amikor a külső tűz a legerősebb, kaphatunk segítséget ahhoz, hogy újra rátaláljunk a saját belső fényünkre.

Mi az a TŰZ elem, és mit ad nekünk?

A tűz elem a jang minőség csúcspontja – kiterjedés, aktivitás, nyitottság. Évszaka a nyár, iránya a dél, színe a piros, íze a keserű. A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint szelleme a Shen – a tudat, a szellem, a belső világosság. A Shen a szívben lakozik.

A tűz elemhez négy szerv tartozik:

  • Jin minőségű: szív és szívburok

  • Jang minőségű: vékonybél és hármas melegítő

A hármas melegítő nem egy konkrét szerv, hanem egy átfogó energetikai rendszer – a test energiaforgalmát szabályozó "miniszter". A szív pedig nem csupán fizikai pumpa: a Tűz Hercege, a belső irányító központ.

Ha ez a minőség egyensúlyban van, akkor:

  • tisztán gondolkodunk,

  • jelen vagyunk,

  • könnyedén tudunk örülni,

  • nyitottan és érzékenyen kapcsolódunk,

  • jó döntéseket hozunk,

  • tudjuk, mi szolgál minket – és mi nem.

Amikor kibillen az egyensúly…

A tűz elem kibillenése érzékenyen érint bennünket – hiszen a szívünk, a tudatunk és a kapcsolataink központi tere sérül. Megjelenhet:

  • ingerlékenység vagy levertség,

  • indulatosság, apátia,

  • túlreagálás, hiszti,

  • fáradtság, kimerültség,

  • szétszórtság, belső zaj,

  • alvás- vagy emésztési zavarok,

  • szívritmuszavar, ételérzékenység.

Sokan élnek most ilyen állapotban – és sokan nem tudják, hogy ezek a tünetek a belső tűz kimerülésére utalnak.

Mi vezethet ide?

Leggyakrabban: a túl sok, túl hosszú ideig tartó aktivitás.

Diákoknál vizsgaidőszak, felnőtteknél tartós stressz, megfelelési kényszer, a magánélet és a munkahely összeadódó terhei. A tűz ilyenkor nem hirtelen alszik ki, hanem szép lassan parázsló állapotba húzódik vissza – észrevétlenül, mégis fájón.

Amikor a szív Shen-je széthull, megbomlik a belső egyensúly. A modern világ ezt nevezi kiégésnek.

A WHO így írja le: "A kiégési szindróma a krónikus munkahelyi stresszből eredő állapot, amelynek tünetei az energia kimerülése, a munkától való eltávolodás vagy cinizmus, valamint a szakmai hatékonyság csökkenése."

Hogyan lehet ebből visszatalálni?

A kiégés nem gyengeség, nem kudarc, hanem egy jelzés. Egy mély belső jelzés: kapcsolódj újra magadhoz.

Masunaga Shizuto zen-shiatsu mester szerint ez nem egyszerűen energiahiány. Hanem annak jele, hogy elszakadtunk önmagunktól. Már csak szerepekben működünk, miközben a szív – a valódi középpont – már nem tud kapcsolódni sem befelé, sem kifelé.

A gyógyulás a tűz elem esetében soha nem gyors. Nem is lehet az. Hónapokig tartó folyamat. Ez a minőség finoman éled újra. Úgy, ahogyan a parázsból egyszer csak újra láng lesz – ha hagyjuk, ha tápláljuk.

Ehhez idő kell.

És figyelem.

És csönd.

A szívhez való visszatérés

Ha most úgy érzed, hogy benned is kihunyt valami – ne siettesd magad.

Nem kell rögtön feltöltődni, megjavulni, újra teljesíteni. Elég, ha egy kicsit leülsz magaddal. Csendben. Kedvesen. Figyelemmel.

A tűz újraéled, ha teret kap. Belülről. Lassan. Szelíden.

Hogyan tudlak ebben támogatni?

Ha szeretnéd újra meggyújtani a saját belső tüzed – finoman, önmagadhoz hűen – van számodra egy tér, ahol nem kell megfelelned. Elég csak jelen lenned.

A shiatsu (siacu) segít kapcsolódni a testedhez, a szívedhez, a benned élő mély csendhez. Lágy érintései nem sürgetnek, nem akarnak jobbá tenni – csak támogatják, hogy hazatalálj.

Ha már van benned egy kis mozgástér, a do-in öngyógyító gyakorlatai is kísérhetnek: lélegzeten, mozdulaton, figyelmen keresztül segítik a visszatalálást.

Egyéni kezelés vagy csoportos gyakorlás – aszerint, hogy most mire van szükséged. Itt nem kell erősnek lenned. Csak jelen lenned.

A szíved tudja az utat. Én pedig szeretettel várlak.

A legjobbakat kívánom Neked!

(A kép saját.)