Kérdezz - felelek: Mivel kell foglalkozni, ha az egyik elem kibillent?

Mivel kell foglalkozni, ha az egyik elem kibillent? A túl sokkal – vagy az ellentétével?
Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit kapok – és azt hiszem, sokakban okoz bizonytalanságot. Aki legutóbb feltette, már valamennyire ismerte az öt elem tanát, sőt, azt is tudta, melyik elem dominál nála. Nem én voltam az első, akit felkeresett. Az egyik segítő azt mondta neki: azzal kell dolgozni, ahol a probléma van. A másik épp az ellenkezőjét javasolta: az ellentétét kell erősíteni. És akkor jött a kérdés: én hogy látom?
A válaszom nem egy konkrét technika, hanem egy szemlélet. És ehhez előbb vissza kell mennünk az alapokhoz – mert alapok nélkül nem lehet tartós változást építeni.
Az öt elem rendszere – az élet mint dinamikus egyensúly
A keleti hagyomány szerint az öt elem tana leírja a világ működését – benne az emberét is. Mind az öt elem – fa, tűz, föld, fém, víz – saját minőségeket hordoz, és egy dinamikus, egymást tápláló és szabályozó rendszerben állnak egymással kapcsolatban. Akár tudunk róla, akár nem, ezek a folyamatok hatnak ránk.
A születésünk pillanatában jelen lévő energiamintázatok – amelyeket a kínai asztrológia képletéből ismerhetünk meg – irányt mutatnak: milyen energiák működnek bennünk könnyedén, melyekkel van dolgunk, milyen minőségekre érdemes figyelnünk. Ezek a hatások nem korlátoznak, hanem lehetőségeket jeleznek. A külső megjelenés – testalkat, arcvonások – gyakran tükrözik ezeket a mintázatokat, és a karakterológia segíthet ezeket értelmezni. A belső folyamatokat – a Qi áramlását, a szervrendszerek kapcsolatát – pedig a kínai medicina vizsgálja és igyekszik egyensúlyba hozni.
Nem egy elem hibája – hanem a rendszer diszharmóniája
Fontos megérteni, hogy amikor valakinél "sok van valamiből", az sosem független a többi elemtől. Az elemek között állandó kölcsönhatás van. Nincs olyan, hogy csak a tűz "rossz" vagy a víz "kevés" – mindig az egész rendszer borul. A diszharmónia sosem elszigetelt. Ezért tévút lehet kizárólag csak egy elemre fókuszálni.
A csikung és a do-in gyakorlása – bár lehetne célzottan egy elemre hangolni – elsősorban a teljes energiarendszer kiegyensúlyozására törekszik. A rendszer elakadása olyan, mint egy gát a folyón: fölötte feltorlódik az energia, alatta hiány van. Ha kioldjuk a torlaszt, az energia újra áramolni kezd, és a feszültség kiegyenlítődik. Ezt használjuk ki a shiatsu kezelések során is. Ilyenkor nem az számít, hogy sok vagy kevés van valamiből, hanem hogy a rendszer nem áramlik szabadon – tehát diszharmonikus.
Belső kiegyenlítődés – külső eszközök nélkül is lehetséges
A belső egyensúly helyreállítása lehetséges önmagunkban is, külső eszközök nélkül – mozgáson, légzésen, jelenléten keresztül. A do-in, a csikung vagy más, testet és tudatot összehangoló módszerek olyan belső utakat nyitnak, amelyek mindenki számára elérhetők – biztonságosan, fokozatosan, oktató segítségével elsajátítva.
Ha ez a belső egyensúly nem tud spontán módon helyreállni – például mert a testalkatunk nem tudja kiegyenlíteni a születéskori mintázatokat, és ennek már jele a betegség megjelenése –, akkor érdemes külső segítséget igénybe venni. De fontos: ne önmagunkat próbáljuk diagnosztizálni, hanem olyan segítőt válasszunk, aki rendszerben lát, és valódi tudással kísér. A hiányos vagy téves tudás ilyenkor többet árthat, mint használ.
Külső erőforrások – amikor a környezet is támogat
Ha belül nem tud helyreállni az egyensúly, a külső világ is adhat kapaszkodókat. Három fő terület van, ahol jól működő támogatást találhatunk:
Táplálkozás
A legelső és talán legbiztonságosabb külső erőforrásunk az étkezés. Itt azonban nem pusztán a kalóriákról vagy trendi diétákról van szó – hanem arról, hogy a napi táplálkozás mennyire képes valóban táplálni. Az ételek, italok, gyógynövények mind besorolhatók az öt elem szerint, és ha ismerjük a hiányosságainkat, ezekkel finoman, de hatékonyan befolyásolhatjuk az energiarendszerünket.
Környezet
A tér, amelyben élünk, nem semleges. A színek, formák, anyagok, irányok mind visszahatnak ránk. Egy-egy jól megválasztott tárgy, egy tudatosan átrendezett szoba vagy akár csak egy egyszerűbb térrendezés is hozzájárulhat ahhoz, hogy belül is rendezettebbnek érezzük magunkat.
Tevékenységek
A hétköznapi tevékenységeink is elemi minőségeket hordoznak. Ha valamelyik elem túl sok bennünk, segíthet, ha olyan cselekvést választunk, amin keresztül az energia megélhető és kivezethető. Ha valamiből hiány van, olyan tevékenységhez érdemes nyúlni, ami ezt az energiát táplálja. Van, amikor nem elég csökkenteni vagy pótolni – meg kell élni, működtetni, hagyni, hogy áramoljon.
Saját példám – amikor a tűz kihuny, visszatérés a kiégésből
A munkám egyik oldala erősen a tűz elemhez kötődik. Sokáig jól is tudtam működtetni ezt az energiát – de egy hosszú, fárasztó időszak után azt vettem észre: kihunyt bennem a tűz. Nemcsak a láng hiányzott, de még (tűzi)fa sem volt, amiből tüzet gyújthattam volna. Tudtam, hogy valami másra van szükségem, mint korábban.
Ismerem magam: nekem a mozgás mindig gyógyszer volt. Először csak elcibáltam magam sétálni – ez a fa elem mozgása. Aztán elmentem egy női csoportba táncolni – ez már a tűz minősége. És lassan-lassan visszatért bennem az áramlás, és helyreállt a világ rendje.
Nem mindig "csökkenteni" vagy "pótolni" kell – hanem megélni
Sokan abba a hibába esnek, hogy ha "sok van" valamelyik elemből, azonnal csökkenteni akarják. Pedig az is lehet, hogy épp azért mutatkozik túlzónak, mert nem élhető meg szabadon. Például valaki, akiben sok fa elem van, és nem tudja kreatívan megélni magát – elfojtja az újító energiáit, vagy túl szűk keretek között él –, az előbb-utóbb kibillen. De ha ez az energia megélhetővé válik, mondjuk művészként, tanítóként vagy újítóként, akkor éppen az hozza létre az egyensúlyt.
Válasz a kérdésre
Szóval: mivel kell foglalkozni, ha kibillen az egyik elem?
Azzal, ami az egész rendszer szintjén helyre tudja állítani az egyensúlyt. Nem mindig azzal, ahol a "gond van". Nem mindig az ellentettjével. Hanem azzal, ami összhangot teremt benned – lehet az sok minden, mozgás, csend, tánc, egy bögre meleg leves, vagy épp egy újfajta tevékenység, amitől újra áramlik benned valami.
Sokfélék vagyunk. A valódi válasz mindig egyedi. Ami segít: rendszerben látni. Egészben. Magadat is.
Ha úgy érzed, jó lenne valaki, aki segít rálátni a mintáidra – és megkeresni, mi hozhat újra egyensúlyt az életedbe –, szeretettel várlak egyéni konzultációra, közös gyakorlásra.
Jó egészséget kívánok!
(A kép forrása az internet.)